Alkolmetreyi Üflemeyi Reddetmenin Cezası 2019

895

Alkolmetreyi Üflemeyi Reddetmenin Cezası 2019 olarak adlandırılan trafik cezası ​​​Trafik İdari Para Ceza Rehberi’nde 48/9 nolu madde ile belirlenmiştir. 

Bu ceza kapsamında Yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karışma hali de dahil olmak üzere uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmemek, ceza kapsamına girmektedir. Bu şartları karşılayan durumlarda uygulanacak ceza miktarı şöyledir.

Bu Ceza Kimlere Verilir : Ceza aracı kullanan sürücüye verilir.

Alkolmetreyi Üflemeyi Reddetmenin Cezası 2019 yılında Ne Kadar?

Ceza Miktarı Ne Kadardır : Bu Cezanın 2019 yılı miktarı 2.869 TL‘dir. 

Erken Ödeme %25 İndirimli Tutarı : 2.151,75 TL

Sürücünün ehliyetine 20 ceza puanı uygulanır.

Sürücünün ehliyetine 2 yıl süreyle el konulur.

Trafik görevlilerince uyuşturucu veya uyarıcı madde ölçümü yapılmasına müsaade etmeyen, ancak uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullandığı konusunda makul şüphe duyulan sürücüler, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun adli kolluğa ilişkin hükümleri gereğince mahalli zabıtaya teslim edilecektir. Mahalli zabıta tarafından yürütülen soruşturma takip edilecek ve sonuca göre Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/8 maddesine göre işlem yapılacaktır. Ayrıca Karayolları Trafik Kanununa istinaden (48’inci madde ve diğer bütün maddeler) verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması halinde sürücü belgesi geri alma süresi sonunda iade edilir.

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası 2019

Araç Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Bir Cevap Yazın