Egzoz Emisyon Cezası ne kadar? Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatları

3826

2010 yılından sonra zorunlu olan egzoz emisyon ölçümünün yaptırılmamış olması muayenede ağır kusur olarak geçmektedir. Ayrıca zamanında yapılmayan egzoz emisyon ölçümü Egzoz Emisyon Cezası kapsamında cezai işlem uygulanır.

EGZOZ EMİSYON ÖLÇÜMÜ ÜCRET VE CEZALARI 2018

Egzoz Muayene Egzoz Emisyon ölçümü 2018 yılı ücreti

50 TL (KDV Dahil)

+ 8,50 TL Egzoz Muayene Ruhsatı (kağıdı) olmaması veya Egzoz emiyon ölçüm pulu yapıştırmaya (Egzoz muayene ruhsatı üzerinde) yer olmaması durumunda)

Egzoz Emisyon Cezası

Egzoz Emisyon ölçümünü süresinde yaptırmamanın cezası

1.054 TL 2018 için  (2017 için 1.054 TL) Egzoz Emisyon Cezası

Egzoz Gazı Emisyonu Yönetmelikte belirlenen standartlara aykırı emisyona sahip ise cezası

2.117 TL 2018 için (2018 için 2.117 TL) Egzoz Emisyon Cezası

2018 ücret ve cezaları yaklaşık ve yeniden değerlendirme oranına göre hesaplanmıştır.

EGZOZ MUAYENE PERİYODLARI

Özel otomobiller

İlk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir

Resmi Otomobiller

İlk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir

Diğer Motorlu Taşıtlar

İlk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir

Trafikte Seyreden TÜM Motorlu Taşıtlar 10 (on) yaş sonunda

Yılda bir

Bu süreleri aşan emisyon ölçümleri Egzoz Emisyon Cezası kapsamındadır.

TÜVTURK ARAÇ MUAYENE – EGZOZ MUAYENE

Egzoz Muayenesi yapılabilen Tüvtürk Sabit ve Mobil İstasyon Bilgileri için linki tıklayınız. Tüvtürk araç muayene istasyonları Egzoz muayene istasyonları olarak da kullanılabilmektedir. Sabit muayene istasyonlarının neredeyse tamamı ve gezici mobil istasyonlarının bir çoğunda egzoz emisyon ölçümü yapılabilmektedir.

Egzoz muayene Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılmamış olması Araç Muayene Kusur Listesinde HK olarak yer almakta idi. Ancak Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü’nün Araç Muayenesi Sonucu Belirlenen Eksikliklere İlişkin Kusur Grupları Yönergesi gereğince egzoz gazı ölçümü tüm araçlar için 01.01.2010 tarihinden itibaren ağır kusur olarak kabul edilmiştir. 01.01.2010 tarihinden itibaren egzoz gazı ölçümü yaptırmayan araçların Araç Muayenesi yapılmayacaktır.

Egzoz muayenesi gecikme cezası olmaması yaptırılmasını ihmal ettirmeyi gerektirmeyecek bir durumdur. Egzoz muayenesi ne kadar bedeli olduğu da yaptırılmadağında karşımıza çıkacak ücretilerin de kaç TL olduğu burada açıkça gösterilmiştir.

Tüvtürk araç muayene istasyonları Egzoz muayene istasyonları olarak da kullanılabilmektedir. Sabit muayene istasyonlarının neredeyse tamamı ve gezici mobil istasyonlarının bir çoğunda egzoz emisyon ölçümü yapılabilmektedir.

Ayrıca egzoz emisyon muayenesini emisyon ölçümü için yetkilendirilmiş özel yerlerdede yaptırma şansınız bulunmaktadır. Eğer muayeneye gittiğinizde sıra beklemek istemiyorsanız bu yerlerden birinde egzoz muayenesi yaptırarak süreden tasarruf edebilirsiniz.

Araç Muayenesinde dikkat etmeniz gereken hususlar için sitemizdeki konuya göz atabilirsiniz.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

2018 Araç Muayene Fiyatları

Bir Cevap Yazın