Araç Muayenesi İçin Egzoz Emisyon Kuralı Değiştirildi

650

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeyle, araç muayenelerinde egzoz emisyon ölçümü olmaması artık “ağır kusur” olmaktan çıkarken, kusurun “hafif” kusur olarak sayılacağı bildirildi. Yapılan düzenleme ise 16 Ocak 2019 tarihi itibari ile hayata geçti.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, 16 Ocak 2019 tarihi itibari ile milyonlarca sürücüyü ilgilendiren önemli bir uygulamayı hayata geçirdi. Yapılan düzenlemeyle, eskiden “ağır kusur” olarak sürücünün karşısına çıkan egzoz emisyon ölçümleri, kusurlar tablosu güncellenerek artık hafif kusur kapsamına alındı.

TÜVTÜRK’ten alınan bilgiye göre, egzoz emisyon ölçümü yaptırmak isteyen vatandaşlarında bu hizmeti istasyonlardan 65 TL karşılığında alabileceği öğrenildi.

Muayenede Ağır Kusur Sayılan Maddeler

Ayrıca, önceki muayenelerde egzoz emisyon ölçümü olmadığından muayene tekrarına kalan sürücülerinde, yeni uygulamadan faydalanabileceği belirtildi.

Ancak egzoz emisyon ölçümünün ağır kusur yerine hafif kusur sayılması sizin için bir sorun yaratabilir. Emisyon ölçümü bulunmayan bir aracı kullandığınız ve bu şekilde bir denetlemeye takılmanız durumunda 1000 TL’ye varan cezalar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Egzoz Emisyon Cezası ne kadar? Egzoz Emisyon Ölçümü Fiyatları

Bir Cevap Yazın