Yeni Ehliyet Sınıfları

489

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yeni ehliyet sınıfları ile ehliyet sınıfları çoğaldı. Bu sayede bir çok araç ve çekiciyi kullanacak sürücülerin tecrübe yüzdesinin arttırılması ve nitelikli sürücülerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca artık ömür boyu ehliyet anlayışı kalkmış oluyor. En çok sahip olunan B sınıfı ehliyetin 10 yıllık ömrü bulunuyor. 10 yıllık süresinin geçmesi sonrası yenilenmesi gerekiyor. Yeni ehliyet sınıfları aşağıdaki gibi sıralanıyor.

M sınıfı sürücü belgesi: iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir. Bu ehliyet türünü alacakların 16 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

Yeni Ehliyet Sınıfları A Sınıfı Ehliyetler

A1 sınıfı sürücü belgesi: silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. Bu ehliyet türünü alacakların 16 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

A2 sınıfı sürücü belgesi: gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. Bu ehliyet türünü alacakların 18 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

A sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. Bu ehliyet türünü alacakların 21 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

Yeni Ehliyet Sınıfları B Sınıfı Ehliyetler

B1 sınıfı sürücü belgesi net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı geçmeyen dört tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir. Elektrik ile çalışan araçların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz. Bu ehliyet türünü alacakların 16 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

B sınıfı sürücü belgesi otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. Belge sahibi, ilgili tip onayı yönetmeliklerine aykırı olmamak ve 29/5/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde belirtilen; eğitimi tamamlamak ya da yetenek ve davranış sınavını geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kilograma kadar olan birleşik araçları da kullanabilir. Bu ehliyet türünü alacakların 18 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

BE sınıfı sürücü belgesi B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen römork veya yarı römork içeren birleşik araçları kullanacaklara verilir. Bu ehliyet türünü alacakların 18 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

Yeni Ehliyet Sınıfları C Sınıfı Ehliyetler

C1 sınıfı sürücü belgesi azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramın üzerinde olan ve 7.500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekicileri kullanacaklara verilir. Bu ehliyet türünü alacakların 18 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

C1E sınıfı sürücü belgesi C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilir. Bu ehliyet türünü alacakların 18 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

C sınıfı sürücü belgesi kamyon ve çekici kullanacaklara verilir. Bu ehliyet türünü alacakların 21 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

CE sınıfı sürücü belgesi C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir. Bu ehliyet türünü alacakların 21 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

Yeni Ehliyet Sınıfları D Sınıfı Ehliyetler

D1 sınıfı sürücü belgesi minibüs kullanacaklara verilir.Bu ehliyet türünü alacakların 21 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

D1E sınıfı sürücü belgesi D1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir. Bu ehliyet türünü alacakların 21 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

D sınıfı sürücü belgesi minibüs ve otobüs kullanacaklara verilir. Bu ehliyet türünü alacakların 24 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

DE sınıfı sürücü belgesi; D sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir. Bu ehliyet türünü alacakların 24 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

F sınıfı sürücü belgesi lastik tekerlekli traktör kullanacaklara verilir. Bu ehliyet türünü alacakların 18 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

G sınıfı sürücü belgesi iş makinesi türündeki motorlu araçları kullanacaklara verilir. Bu ehliyet türünü alacakların 18 yaşını bitirmiş olmaları şarttır.

K sınıfı sürücü “aday” belgesi Yönetmelikte belirtilen şartlar ve esaslara göre araç sürmeyi öğrenen sürücü adaylarına eğitim ve sınavda kullanmak üzere verilir.”

Ayrıca Ehliyet Almak İçin Gereken yaş Sınırlarını Görmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın