Yetkisiz Araç Plakası Basmanın Cezası 2019

1046

Yetkisiz Araç Plakası Basmanın Cezası 2019 olarak adlandırılan trafik cezası ​​​Trafik İdari Para Ceza Rehberi’nde 131/6-a nolu madde ile belirlenmiştir. 

Bu ceza kapsamında Yetkisiz olarak tescil plakası basmak, ceza kapsamına girmektedir. Bu şartları karşılayan durumlarda uygulanacak ceza miktarı şöyledir.

Bu Ceza Kimlere Verilir : Ceza kurallara uymayanlara verilir. 

Yetkisiz Araç Plakası Basmanın Cezası 2019 yılında Ne Kadar?

Ceza Miktarı Ne Kadardır : Bu Cezanın 2019 yılı miktarı 10.000 TL‘dir. 

Erken Ödeme %25 İndirimli Tutarı : 7.500 TL

İdari para cezası 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 22’nci maddesi 2’nci fıkrası uyarınca ilgili kamu kurum ve kuruluşunun en üst amiri tarafından verilir. Ayrıca, Türk Ceza Kanunu’nun 204’üncü maddesinden adli işlem yapılır.

Kabahatler Konunu 22(2) : Kanunda açık hüküm bulunmayan hallerde ilgili kamu kurum ve kuruluşunun en üst amiri bu konuda yetkilidir.

TCK 204. Madde : Resmi belgede sahtecilik

(1) Bir resmi belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir resmi belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren veya sahte resmi belgeyi kullanan kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi bir belgeyi sahte olarak düzenleyen, gerçek bir belgeyi başkalarını aldatacak şekilde değiştiren, gerçeğe aykırı olarak belge düzenleyen veya sahte resmi belgeyi kullanan kamu görevlisi üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Resmi belgenin, kanun hükmü gereği sahteliği sabit oluncaya kadar geçerli olan belge niteliğinde olması halinde, verilecek ceza yarısı oranında artırılır.

Araç Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Bir Cevap Yazın